اخبار شهرستان

  • 216
  • 157 مرتبه
کشاورزی قراردادی، دارای مفهوم مشارکت در سود و زیان و بازی برد-برد میان تولیدکننده و خریدار محصولات کشاورزی است

کشاورزی قراردادی، دارای مفهوم مشارکت در سود و زیان و بازی برد-برد میان تولیدکننده و خریدار محصولات کشاورزی است

سه شنبه 10 مهر 1397

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان مرکزی تعاون روستایی ایران دکتر شیرزاد در افتتاحیه نخستین نشست تخصصی کشاورزی قراردادی طی سخنانی به بررسی و تحلیل مفهوم کشاورزی قراردادی پرداخت. وی در بخش‌هایی از توضیحات خود اظهار داشت: 

مفهوم کشاورزی قراردادی می بایست در چارچوب تاریخی آن مورد بررسی قرار گیرد. در طول تاریخ هرگاه کشاورزی تجاری فرصتی برای ظهور و خودنمایی پیدا کرده، کشت قرار دادی یا کشاورزی سفارشی بروز نموده است.

سابقه کشاورزی قراردادی در کشور ما به اوایل قرن نوزده میلادی با حضور ۳۶ شرکت خارجی در زمینه کشت محصول پنبه برمیگردد لذا این نوع فعالیت ، مقوله جدید و مفهوم تازه‌ای در ادبیات کشاورزی ما نیست.

کشاورزی قراردادی حاوی نتایج مثبت و اثربخشی در فرآیندهای تولید کشاورزی ازجمله توسعه ترویج، گسترش صنایع تکمیلی و تبدیلی، تسهیم مخاطره تولید، حل معضل تأمین مالی و بهبود کیفیت محصولات کشاورزی است.

کشاورزی قراردادی معلول مناسباتی است که در جریان تکامل کشاورزی اقتصادی بصورت قراردادهای میان فروشنده (تولید کننده) و خریدار محصولات کشاورزی خود نمایی می کند.

دکتر شیرزاد افزود: نقش بخش دولتی در فرایند کشاورزی قراردادی عبارت است از عنصر مرضی الطرفینی که حامی و ضامن عملیاتی شدن و تحقق قراردادهاست. تنظیم قواعد ، دستورالعمل ها و تفاهمنامه های حقوقی جامع الاطراف از سوی دولت متضمن پاسداری از قراردادهای کشاورزی است.

اخبار مرتبط
نظرات
 
   
 

قوانین ارسال نظر

  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.
  • با توجه به آن که امکان موافقت یا مخالفت با محتوای نظرات وجود دارد، معمولا نظراتی که محتوای مشابه دارند، انتشار نمی‌یابند بنابراین توصيه مي‌شود از مثبت و منفی استفاده کنید.